piątek, 21 stycznia 2011

Cellulit u mężczyzn

Cellulit - męski problem wcale nie tak błahy, jakby się wydawało. Nam kobietom czasem zdaje się, iż mężczyźni to płeć, której nie dotyczy kwestia rozterek i zmartwień spowodowanych wyglądem ciała. Otóż osoby tak twierdzące są w dużym błędzie, ponieważ już dawno minęły czasy zaniedbanych panów. Nadeszła era mężczyzn wypielęgnowanych i wizualnie znacznie lepiej się prezentujących. Płeć męska podobnie jak kobiety zamartwia się problemem cellulitu, czyli złogów odkładającego się tłuszczu.

Cellulit nie daje im spać...



Przyznać musimy, ze niewiele słyszy się o cellulicie u mężczyzn. Ale jak się okazuje - cellulit to męski problem. Należałoby teraz postawić sobie pytanie, dlaczego? Mianowicie prawdopodobnie z tego powodu, że mimo poprawy sytuacji związanej z chęcią dbania mężczyzn o siebie panowie wciąż przywiązują do tego nikła uwagę i mniej się tą trudnością przejmują. Poza tym nie mają nawet świadomości, że na partiach ich ciała może rozwijać się cellulit. Zapewne wiele osób zastanawia się, czym tak dokładnie jest cellulit? Otóż jest om inaczej zwany lipostrofią, bądź potocznie pomarańczową skórka (nazwa ta wywodzi się od skojarzenia, które wywołuje porowata skóra ze zgromadzonym, pod nią tłuszczem podobna do skórki z pomarańczy).



Podchodząc do problemu z ogólnomedycznego punktu widzenia jest to nierównomierne podskórne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym włóknieniu tkanki łącznej. Wzrokowo wygląda to nie najlepiej. Zwisająca, pofałdowana skóra z nierównomiernymi grudkami oraz zgrubieniami to efekt podskórnego gromadzenia się odkładających się >komórek tłuszczowych. Lipostrofia najczęściej usytuowana jest na brzuchu, pośladkach, przedramionach i udach, czyli w tych miejscach, gdzie osiada największa ilość "sadełka" przy jednoczesnym problemie z pozbyciem się go. Początkowo problem pomarańczowej skórki uważano za drobny defekt natury estetyczno - kosmetycznej i lekceważono go w znacznym stopniu. Bardzo szybko okazało się, iż nierównomiernie rozkładający się "tłuszczyk" może być symptomem poważnych zaburzeń organizmu i metabolizmu.



Zaburzenia owe mogą łączyć się z nieprawidłową równowagą gospodarki hormonalnej, z zaburzonym funkcjonowaniem krążenia żylno-limfatycznego jak również z nieprawidłowościami obejmującymi tkankę łączną i tłuszczową. Według badań amerykańskich naukowców cellulit jest problemem obejmującym aż 70% społeczeństwa, w tym również mężczyzn. U panów pojawianie się pomarańczowej skórki wiąże się z zaniżonym poziomem androgenu, czyli hormonu płciowego o sterydowej budowie ( androgeny są odpowiedzialne za wykształcenie się męskich narządów płciowych podczas życia płodowego, za kształtowanie się budowy ciała, głosu, rodzaju owłosienia, jak również za zwiększanie masy mięśniowej). Zaburzenia androgenu skutkują również trądzikiem i łojotokiem występującymi w okresie dojrzewania, łysieniem, a nawet tak poważnym problemem jak bezpłodnością. Przywracanie właściwego poziomu tegoż hormonu w organizmie zależy od właściwego leczenia farmakologicznego.



Fazy rozwoju pomarańczowej skórki



Rozwijanie się cellulitu u mężczyzn, zupełnie identycznie jak u kobiet, może odbywać się w kilku etapach. Fazy rozwoju nieestetycznego zjawiska mogą rozpocząć się od zupełnie nieszkodliwych i bezobjawowych, poprzez zwłóknianie się tkanki łącznej, aż po odczuwanie bólu i ogólnego dyskomfortu. A zatem najlepiej będzie, kiedy przyjrzymy się tym etapom dokładniej.



Faza pierwsza: najprościej rozpoznać ją ujmując skórę palcami i kształtując ją w fałdkę. Kiedy naszym oczom ukażą się niewielkie bruzdy oznacza to, iż nastąpił zastój krwi w żyłach, a następnie wzrost przepustowości naczyń żył.



Faza druga: kiedy przyjrzymy się naszej skórze na wybranej części ciała i zobaczymy widok podobny do skórki z pomarańczy i liczne porowatości oraz zagłębienia oznaczać to może, iż nastąpił już obrzęk, czyli bardziej zaawansowany typ lipostrofii.



Faza trzecia: gdy zauważamy zagłębienia w skórze podczas napinania mięśni to znak, że mamy do czynienia z samoistnym objawem cellulitu.



Faza czwarta: kiedy pojawia się wiele guzków, grudek, zgrubień widocznych gołym okiem i wyczuwalnych pod palcami to oznaka zmian chorobowych tkanki łącznej, naczyń żylnych i komórek tłuszczowych.



Faza piąta: gdy odczuwamy ból, zmniejszenie komfortu fizycznego to znak, iż nastąpił najcięższy etap cellulitu.



Giń cellulicie i nigdy nie powracaj!



Co powinni robić panowie, aby pozbyć się cellulitu? Należy zacząć od tego, iż najlepiej byłoby nie dopuścić do tego mało estetycznego i utrudniającego życie problemu. Należy trzymać odpowiednią dietę, to znaczy unikać zbędnych cukrów, wyeliminować z potraw tłuszcze, a najlepiej zastąpić je zdrową oliwą z oliwek. Trzeba również zamiast smażyć potrawy na tłuszczu gotować je (od jakiegoś czasu dostępne są na rynku urządzenia do gotowania na parze), piec lub dusić.



Przede wszystkim należy wzmocnić swoja aktywność fizyczną poprzez intensywne spacery na świeżym powietrzu, uprawianie różnego rodzaju sportu oraz ćwiczenia spalające zbędny tłuszcz.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Autor: izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz