piątek, 21 stycznia 2011

Cellulit w ujęciu medycznym

W terminologii medycznej cellulit określany jest mianem lipodystrofii typu kobiecego lub obrzękowo-włókniejącego zwyrodnienia tkanki podskórnej. Fachowe nazwy odnoszą się do zmian zwyrodnieniowych pojawiających się w obrębie tkanek i obszarów skóry dotkniętych cellulitem.

Nazwa "skórka pomarańczowa" oddaje jedynie wygląd tych zmian, które widoczne są na zewnątrz, nazwy medyczne są bardziej ścisłe i... bardziej zatrważające, bo wskazują na konkretne zwyrodnienia, podczas gdy określenie "skórka pomarańczowa" niekoniecznie.



Cellulit - dolegliwość metaboliczna



W dzisiejszych czasach wiele chorób (i defektów) ma charakter metaboliczny, wynika to bezpośrednio z naszego trybu życia nie sprzyjającemu utrzymaniu prawidłowego przebiegu przemian metabolicznych. Cellulit widziany na zewnątrz jest tak naprawdę patologicznym zwyrodnieniem komórek tłuszczowych, tkanki łącznej i innych tkanek podskórnych, oraz zaburzeniem mikrokrążenia w obrębie skóry zniekształconej przez lipodystrofię.



Cellulit jest przypadłością kobiet, ale i niektórzy mężczyźni w związku z wszechobecnymi estrogenami (hormony żeńskie które znajdziemy m.in. w faszerowanym hormonami mięsie zwierząt hodowlanych) również mogą zauważyć na swojej skórze bardzo podobne zmiany. Jeśli chodzi o płeć piękną cellulit ma charakter wybitnie egalitarny: spotyka się go i u młodych dziewcząt, i u osób szczupłych i pań z nadwagą i u kobiet aktywnie uprawiających sport i żyjących w sposób... nazwijmy go mniej aktywnym. Błędem jest łączenie cellulitu z wiekiem albo z nadwagą czy otyłością, jest on w pewnym sensie uwarunkowany hormonalnie, a podatność nań zależy od kondycji nie tyle całego organizmu ile tkanek, jakie obejmuje ta dolegliwość. Ogromne znaczenie ma więc między innymi wzmacnianie tych tkanek przez masaże, ale to już temat na odrębny tekst.



Postaci cellulitu



Medycyna wyróżnia trzy postaci (rodzaje) cellulitu (jest on diagnozowany palpacyjnie lub z pomocą urządzeń diagnostycznych takich jak chociażby USG), są to: cellulit twardy, wiotki i obrzękowy.



Cellulit twardy - jest słabo widoczny (co nie znaczy, że można go bagatelizować), choć w badaniu palpacyjnym łatwo zauważyć zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej. Skóra jest co prawda jędrna, a tkanki podskórne dość jednolite i zbite tym niemniej w trakcie przesuwania skóry daje się zauważyć pewien opór w ruchu pionowym. W poziomie przesunąć ją łatwiej. Cellulit twardy najczęściej występuje u kobiet młodych.



Cellulit wiotki - pojawia się u kobiet dojrzałych, najczęściej po czterdziestym roku życia, wiąże się ze znacznym zwiotczeniem tkanek. W tej postaci cellulitu wyraźnie widać przejścia pomiędzy tkankami - mięśniową i tłuszczową.



Cellulit obrzękowy - występuje najczęściej rzadko, a towarzyszą mu (jak sama nazwa wskazuje) obrzęki w obrębie dotkniętych nim tkanek i bolesność, szczególnie w trakcie zginania stawów. Cellulit obrzękowy wymaga leczenia klinicznego.



Oprócz tego w diagnozowaniu cellulitu medycyna posługuje się również rozróżnieniem na fazy tj. stopnie jego zaawansowania.



Fazy cellulitu



Wyodrębnia się cztery stopnie zaawansowania lipodystrofii typu kobiecego. Każda z nich charakteryzuje się pewnymi objawami zewnętrznymi i wewnętrznymi widocznymi wyraźnie w profesjonalnych badaniach diagnostycznych.



Faza 0 - w tej fazie cellulit jeszcze nie jest wyraźnie widoczny. Nawet po sfałdowaniu skóry pojawiają się w jej obrębie jedynie nieznaczne bruzdy. W badaniu widać wyraźną, nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych.



Faza 1 - w trakcie stania czy leżenia cellulit również nie jest jeszcze widoczny, ale po ujęciu skóry w fałdy zamiast bruzd pojawiają się bardzo wyraźne zagłębienia. W trakcie masażu (rozcierania skóry) można zaobserwować wyraźne obszary przekrwienia i niedokrwienia. Występowanie tych obszarów potwierdzają też bardziej zaawansowane badania.



Faza 2 - w tej fazie cellulit jest już widoczny po napięciu mięśni. Na skórze powstają wyraźne zagłębienia. W trakcie masażu można natomiast wyczuć pod skórą bardzo wyraźne bruzdy i grudki (określa się je mianem efektu leoparda).



Faza 3 - cellulit jest widoczny nawet wtedy, gdy mięśnie nie są napięte. W obrębie tkanek podskórnych, pomiędzy wyczuwalnymi guzkami pojawia się też tkanka włóknista. Pewne obszary skóry są wyraźnie niedokrwione, a inne przekrwione. Zróżnicowaniu ulega też temperatura ciała. Obszary niedokrwione mają wyraźnie niższą temperaturę. Cellulitowi w fazie 3 najczęściej towarzyszy już pewna bolesność.



Jak leczyć cellulit i jak zapobiegać jego rozwojowi? To temat na odrębny artykuł. W każdym razie wskazane jest wzmacnianie skóry i tkanek podskórnych od zewnątrz i od wewnątrz. Dbałość o dietę, aktywność fizyczna i masaże są niezbędne. Warto też sięgnąć po profesjonalne kosmetyki antycellulitowe.

--
Stopka

O cellulicie

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Autor: ania.majewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz