Cellulit to nieestetyczna przypadłość skórna, która objawia się występowaniem na ciele grudek i wypukłości. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, aczkolwiek bywają wyjątki, gdy skórka pomarańczowa dotyka również panów. Ale jak wiadomo – nic nie pojawia się bez powodu. Podobnie jest i z cellulitem. Dlatego też – zanim sięgniemy po wszelkie dostępne metody walki z tą nieestetyczną przypadłością – warto nieco bardziej zgłębić temat dotyczący przyczyn cellulitu. Informacja, że skórka pomarańczowa to osłabienie tkanki łącznej to zdecydowanie za mało.
Cellulit to wina estrogenów
Cellulit dotyka kobiet w różnym wieku. Skórka pomarańczowa może pojawić się na skórze młodych dziewczyn wchodzących i będących w okresie dojrzewania, kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, kobiet spodziewających się dziecka (to znaczy w ciąży), czy kobiet dojrzałych – stosujących hormonalną terapię zastępczą. Gdyby tak dłużej się zastanowić nad tym, co łączy wszystkie te kobiety (poza tym, że mają tą samą płeć), można dojść do wniosku, że grupa ta „ma styczność” z estrogenami. I po tej myśli dość szybko pojawia się kolejna – czyżby cellulit był wynikiem działalności estrogenów? Małe zawahanie, ale do głowy przychodzi jeszcze jedna myśl: skoro panowie nie mają problemów z cellulitem, to… winą za powstawanie cellulitu obarcza się właśnie estrogeny. Bingo!
To właśnie zawirowania hormonalne spowodowane podwyższeniem poziomu estrogenów sprawia, że na skórze pojawiają się grudki oraz nierówności. Estrogeny będące żeńskimi hormonami płciowymi powodują, że dochodzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych. To z kolei sprawia, że – na skutek gromadzenia większej ilości różnego rodzaju substancji – zaczynają pojawiać się miejscowe obrzęki, które uciskają wiele komórek – w tym komórek tłuszczowych. Ucisk powoduje, że zostaje zaburzone funkcjonowanie komórek tłuszczowych. Komórki takie są gorzej dotlenione oraz gorzej odżywione. Gorsze jest również oczyszczanie tych komórek z substancji. Z tego też powodu komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić tłuszczowe substancje, w rezultacie czego komórki zwiększają swoją objętość (objętość może zwiększyć się nawet dziesięciokrotnie). To z kolei powoduje – w dalszym etapie – do pojawienia się stanów zapalnych, a w konsekwencji do zwłóknienia tkanki łącznej.
Zawirowania hormonalne to nie wszystko
Jednak skórka pomarańczowa powstaje nie tylko w przypadku zawirowań hormonalnych. Gdyby tak było, wówczas nie dziewięćdziesiąt a sto procent kobiet z tej grupy borykałoby się z cellulitem. Okazuje się bowiem, że na powstawanie skórki pomarańczowej ma wpływ kilka czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu defektu. Zalicza się do nich niewłaściwy sposób odżywiania się oraz brak aktywności fizycznej.
Dieta a cellulit
Warto wiedzieć, że to co jemy ma wpływ nie tylko na dodatkowe kilogramy, ale również na powstawanie cellulitu (co mimo wszystko może wynikać jedno z drugiego). Na skórkę pomarańczową narażone są przede wszystkim te kobiety, które odżywiają się w sposób, który sprzyja zaparciom.
Spośród produktowy spożywczych, które mogą sprzyjać cellulitowi jest sól (słynie ona ze swoich właściwości zatrzymujących wodę w organizmie, co jest przyczyną obrzęków – te z kolei sprzyjają powstawaniu cellulitu wodnego). Również picie w nadmiernej ilości kawy nie jest zalecane. Kawa bowiem uważana jest za „toksynę”, a ponadto pobudza apetyt i podnosi poziom kortyzolu. Z kolei ten hormon sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, a co za tym idzie – kawa sprzyja powstawaniu cellulitu na brzuchu. Nie jest wskazane ponadto spożywanie białego pieczywa, tłustych mięs.
W diecie powinna znaleźć się za to cała gama produktów pełnoziarnistych, owoców oraz warzyw. Są one bowiem doskonałym źródłem błonnika, który nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale również hamuje proces odkładania się tłuszczu w komórkach.
Brak ruchu a cellulit
Skórka pomarańczowa może wynikać również z prowadzonego przez nas siedzącego trybu życia. Brak ruchu sprzyja bowiem zaburzeniom krążenia, spowolnieniu przemiany materii czy dodatkowym kilogramom.
Jeżeli więc chcemy skutecznie zlikwidować cellulit, koniecznością jest codzienna dawka aktywności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze są codzienne ćwiczenia, które nie trwają dłużej niż godzinę, aniżeli morderczy kilkugodzinny trening, który odbywa się raz w tygodniu. W walce z cellulitem pomocna będzie jazda na rowerze (uporasz się nawet z cellulitem na brzuchu), jazda na rolkach, pływanie. Skórce pomarańczowej nie sprzyja ponadto uprawianie joggingu, marszobiegi czy aerobic.
Jeżeli należysz do wąskiego grona kobiet, które na razie nie mają problemów z cellulitem, warto zadbać o to, by w ogóle ciebie nie dotknął. Późniejsza walka ze skórką pomarańczową jest możliwa, aczkolwiek jest niezwykle trudna. Dlatego też lepiej zawczasu starać się dużo ćwiczyć i jeść samą zdrową żywność. Dzięki temu uda się nam zapobiec nieestetycznej i uporczywej skórce pomarańczowej.
Źródło: Przyczyny cellulitu - izabela
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz